Stowarzyszenie „Serdeczni” zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej
Data publikacji strony internetowej: 1.09.2024 roku
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 9.09.2024 roku
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Deklarację sporządzono dnia: 5.09.2024 roku
Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 9.09.2024 roku
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Prezes Gabriela Kowalska
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Organ nadzorujący: Stowarzyszenie Serdeczni z siedzibą w Tarnowskich Górach
Adres: ul. Kard. S. Wyszyńskiego 135, 42-612 Tarnowskie Góry
E-mail: stowarzyszenie@serdeczni.org
Telefon: 32 384 73 04
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Stowarzyszenie „Serdeczni” dysponuje obiektem o powierzchni 350m², pozbawionym barier architektonicznych, z dostępem do ogrodu.
Siedziba Stowarzyszenia
ul. Kard. S. Wyszyńskiego 135, 42-612 Tarnowskie Góry
Biuro Stowarzyszenia Serdeczni znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia.
W przestrzeni komunikacyjnej budynku brak jest barier poziomych i pionowych. Wszystkie pomieszczenia są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności. Pomieszczenia będą opisane (również pismem dotykowym). Ciągi komunikacyjne umożliwiały sprawna ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami. Pomieszczenia są opisane (również pismem dotykowym).
Toaleta przystosowana jest specjalnie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W lokalu można skorzystać z tłumacza języka migowego online, po wcześniejszym ustaleniu terminu.
W budynku i przed nim brak informacji głosowych i informacji o prawie wstępu z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Projektując ten serwis opieraliśmy się na międzynarodowych wytycznych WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines 2.0.) Mówią one jak projektować serwisy internetowe żeby były dostępne dla każdego – bez względu na jego niepełnosprawność, wiek, sprzęt czy oprogramowanie, z którego korzysta.
Wytyczne te mają 3 poziomie dostępności. Naszym obecnym celem jest pełna zgodność serwisu z drugim z tych poziomów – AA.
Codziennie pracujemy nad dostępnością serwisu. Na poziomie technicznym wspierają nas doświadczeni programiści. My zabiegamy o jak najwyższy poziom dostępności publikowanych w serwisie treści. Korzystamy również z pomocy specjalistów ds. dostępności.
Robimy wszystko żeby ten serwis był przyjaznego i dostępny dla każdego.